6 czerwca 2019 roku Księstwo Liechtenstein podczas pierwszego czytania z wielkim entuzjazmem przyjęto ustawę o zaufanych technologiach. 

Księstwo Liechtenstein stworzyło jako pierwsze ustawę o zaufanych technologiach, której celem jest rozwój technologii blockchain. Nazwa ustawy została zmieniona na Token und VT-Dienstleister-Gesetz (TVT-Gesetz). Pierwsze czytanie okazało się sukcesem. 

Ustawa skierowana jest dla wszystkich podmiotów, których usługi są oparte o zaufane technologie. 

„Znaczenie technologii blockchain polega na możliwości cyfrowego wyświetlania „informacji” w taki sposób, że kopiowanie lub manipulowanie nimi jest praktycznie niemożliwe i może być bezpiecznie przesyłane między ludźmi. Bezpieczeństwo zapewnia się wyłącznie za pomocą procedur matematycznych (takich jak szyfrowanie, kryptografia) i określonych reguł. Infrastruktura Blockchain jest zazwyczaj udostępniana publicznie przez Internet i jest dostępna dla wielu osób i firm.

Firmy, które świadczą usługi w systemach blockchain, wykorzystują publicznie dostępną infrastrukturę cyfrową do swoich celów. Już dziś istnieje duża liczba firm oferujących takie usługi, jak różne dostępne systemy blockchain. portfele cyfrowe, usługi zaufania i wirtualne wymiany walut. Technologia Blockchain jest również dziś stosowana do finansowania korporacyjnego lub projektu (np. Za pośrednictwem Initial Coin Offerings (ICO) lub Security Token Offerings (STO)). Jednak w przyszłości przewiduje się, że znacznie szerszy zakres aktywów lub innych praw zostanie zmapowany na systemy blockchain i oferowane będą różne usługi związane z tymi prawami.”

Przedstawiciele parlamentu jak również opinia publiczna są zdania, że technologia blockchain jest na tyle istotna i przyszłościowa dzięki czemu wyjście na przeciw tworząc prawo skierowane wobec tej technologii ma ułatwić realizowanie zadań podmiotom tworzącym i wykorzystującym takie technologie. Ustawa nie tylko reguluje podstawowe zasady wykorzystywania technologii zaufanych, ale również warunkuje zagadnienia związane z rejestracją, nadzorem, strefą cywilnoprawną i prawem publicznym. 

Regulacja obejmuje zagadnienia związane z transakcjami wykorzystującymi rozproszony system centralny. W Blockchain mówimy o decentralizacji, z której słynie ta technologia. Promuje się rozwój tej technologii w takich sektorach jak dystrybucja, instytucje finansowe czy ubezpieczeniowe. 

Co ważne, ustawa jest tak skonstruowana, że nie wiąże się wyłącznie z technologią blockchain ale również patrząc przyszłościowo wszelkim rodzajem technologii, która nazywa jest „zaufaną technologią” 

Z ustawy dowiemy się również o nowych pojęciach, co rozumie się pod pojęciem TOKEN, które odzwierciedla wszelkie prawa. Token jako prawo związane z daną technologią, dostępami. Istotnym aspektem tej ustawy jest fakt w jaki sposób powinnismy przechowywać tokeny oraz aby wszelkie prawa własności były respektowane i bezpieczne. 

W ramach pojęć wprowadzono również nazwę Wertrecht, która odnosi się do nowej konstrukcji prawnej, która ma zastosowanie do papierów wartościowych. Dzięki tokenizacji użytkownik ma możliwość przeprowadzenia transakcji z wykorzystaniem zaufanych technologii. 

Liechtensteinskie media szacują, że drugie czytanie będzie tylko formalnością

Do przeczytania TU -> https://www.naegele.law/downloads/bua_054_2019_tvtg.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *